A nyelvápolás mellett a népi hagyományok ápolása a nemzet fennmaradásának egyik kulcsa. A régmúlt szokásainak, kultúrájának átadása generációról generációra történik. Nagyanyám elbeszélései szerint a 20. század első felében és az azt megelőző korszakban, elsősorban faluhelyen, amikor még nem volt áram és televízió, az emberek téli esténként gyertyafény mellett összeültek a fonóban vagy más közösségi helyeken és beszélgettek, véleményt cseréltek az idősebbek átadták a tapasztalataikat a fiataloknak. Ez igaz volt a mindennapokban és az ünnepek idején is. A fiatalabbaknak nem volt más tájékozódási lehetősége, mint a szülők, nagyszülők, rokonság, falubeliek beszámolói. Az emberek sokkal inkább élték az évszakok, az évszakhoz köthető hagyományok és ünnepek szerint az életüket. A jeles napokhoz vagy ünnepnapokhoz kötődő szokásokat minden generáció ismerte, követte, tisztelte és fontosnak tartotta. A nemek közötti munkamegosztás is egyértelműbb volt, megvoltak a női és férfi elfoglaltságok. A nők gyakran kézimunkáztak, háztartást vezettek és nagyon sok, ma már boltban is elérhető terméket ők maguk otthon állítottak elő. Ilyen termék volt pl. a kenyér vagy a házi készítésű tészta, a tejtermékek, de a tisztítószerek is tartoztak az otthon készített dolgok sorába, mint pl. a háziszappan.
Napjainkban a szappankészítés, a házilag készített kozmetikumok, samponok újra nagy népszerűségnek örvendenek, van aki hobbiból, van aki megélhetési célból gyártja ezeket a termékeket. Előnyük, hogy a megbízható forrásból rendelt alapanyagokat szívesebben kenik az emberek a testükre, arcukra, bőrükre. Egyre szélesebb azoknak a köre, akik a természetes alapanyagból készült termékeket részesítik előnyben, hiszen tudatában vannak a mesterségesen előállított anyagok egészségre gyakorolt hatásának. Nagyon fontos, hogy aki házilag készített kozmetikumok gyártására adja fejét, csak megbízható forrásból rendeljen alapanyagot. Személy szerint én is fontosnak tartom a hagyományok őrzését, ápolását továbbadását, és szerencsére a gyerekeim iskolájában is nagy teret kap ez a téma. Hagyományőrző délutánok keretében népi mondókákat, a nagyobbak népi táncokat tanulnak, illetve az egyes ünnepekről is külön megemlékeznek. Egyik ilyen foglalkozás a régi mesterségek, ház körüli tevékenységek címet viselte. Ebben kapott helyet többek között a szappankészítés is. Különféle alapanyagok álltak rendelkezésre, a foglalkozást megnyitó beszédében az igazgatónő kitért arra, hogy mindez nem jöhetett volna létre a szülők támogatása és a Pipere Porta nevű cég nélkül. Röviden felvázolta, hogy Budapesten létezik egy olyan cég, amely házi készítésű kozmetikumok, szappanok samponok, kencék, sőt gyertyák alapanyagait forgalmazza. Webshopjukban különféle alapanyagokat lehet rendelni. Az iskolai foglalkozás napján elsősorban a szappankészítéshez rendeltek tőlük összetevőket. A honlapon a szappankészítés alapanyagai között megtalálhatók a lúgok, olajak, vajak, kozmetikai agyagok rózsaszín, narancssárga, vörös és zöld, sárga és kék színben, a Holt-tengeri iszap, viaszok, kiegészítő termékként dekorsó, Holt-tengeri só és nem utolsósorban a színezők. Kötve hiszem, hogy nagyanyáink használtak volna színezőket. A hagyományokat ugyan ápolni kell, de azért lehet belecsempészni egy kis változatosságot is, és kialakítani a hagyomány modern arculatát.
Ezeket a színezőket részletesebben a https://www.pipereporta.hu/sct/374099/Szinezok linken lehet megismerni. Többféle színező közül válogathatunk: mica porok, csillogást adó glitterek és kozmetikai színezők. Utóbbiak használhatók meleg és hideg eljárással készülő szappanokban is, a szappannak ugyan élénk színt kölcsönöznek, de használat közben nem hagynak nyomott a bőrön. A mica porok szintén többféle színárnyalatban kaphatók, az almazöldtől, az antik, a zöld, az arany, a magenta, a király kék csak pár példa a választékból. Ezek az érdekes nevű színező fémoxidok és csillámpala keverékéből állnak, és elég belőlük pár grammnyi, hogy élénk színt kölcsönözzenek a szappannak. Mintás szappan előállításához csak a szappanmassza felébe vagy harmadába kell őket belekeverni. Aki szeretne jobban elmerülni a színezők világában az a honlap https://www.pipereporta.hu/sct/374099/Szinezok linkjén megteheti ezt. Ezzel a mondattal ért beszéde végére az igazgatónő. A foglalkozás további részében először is megnéztünk egy oktatóvideót a szappan készítéséről, szintén a Pipere Porta jóvoltából. Oktatóvideójukban bemutatják a szappankészítés folyamatát az első lépésektől az utolsóig, érthető, hétköznapi hobbi szappankészítők és iskolai hagyományőrzők számára is. A délután további részében pedig a hagyományápolás jegyében élvezhettük a kellemes kézműves délutánt és egymás társaságát.